Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie zaprasza w dniu 8 marca 2024 r. w godz. 10.00 – 14.00 na jednodniowe szkolenie nt. „Zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2023 r. – sprawozdania finansowe urzędów, jednostek budżetowych ( szkoły, GOPS, DPS, CUW) i budżetu za 2023 rok”
Szkolenie odbędzie się na profesjonalnej platformie do szkoleń w trybie online i kierowane jest do skarbników, księgowych oraz pracowników służb finansowych jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych. W związku z tym prosimy o poinformowanie o planowanym szkoleniu kierowników jednostek organizacyjnych.
Szkolenie prowadzić będzie Pan Damian Grzelka – Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.
Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu wynosi 250 zł i obejmuje wykłady oraz materiały szkoleniowe, które zostaną udostępnione uczestnikom po szkoleniu na portalu zgłoszeniowym. Wpłaty należy wnosić na rachunek dochodów budżetowych Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie Nr 24101015280015572231000000. Rachunki za uczestnictwo zostaną przesłane po szkoleniu na adres e-mail podany w zgłoszeniu.
Zgłoszenia uczestnictwa można dokonać wyłącznie elektronicznie na stronie internetowej www.szkolenia.rzeszow.rio.gov.pl do 6 marca 2024 r.
Na ww. portalu zamieszczone są szczegółowe informacje dotyczące m.in.: wymagań sprzętowych, zasad udziału i przetwarzania danych osobowych uczestników szkolenia.
Ze względu na formę szkolenia prosimy uczestników o przesyłanie pytań dotyczących tematu szkolenia na adres do 1 marca 2024 r.
Link do szkolenia na platformie ClickMeeting zostanie przesłany godzinę przed szkoleniem na adresy e-mail podane przy zapisywaniu uczestników szkolenia na portalu zgłoszeniowym.
Prosimy o podawanie służbowych adresów e-mail.
Informacje dotyczące organizacji szkolenia udzielane są po nr tel. 17 85 900 46, natomiast informacje dotyczące spraw informatycznych pod nr 17 85 900 50 w. 118
„Zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2023 r."
sprawozdania finansowe urzędów, jednostek budżetowych (szkoły, GOPS, DPS, CUW) i budżetu za 2023 rok
1. Uregulowania prawne dotyczące zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych.
2. Czynności wykonywane w ramach zamknięcia ksiąg rachunkowych, a w szczególności:
a) Inwentaryzacja drogą porównania danych (weryfikacja),
b) Rozliczenie inwentaryzacji,
c) Wycena aktywów i pasywów.
3. Bilans jednostek budżetowych – powiązanie z ewidencją księgową, zasady wyceny poszczególnych pozycji, powiązanie z innymi elementami sprawozdania, szczegółowe omówienie pozycji (ewidencji, wyceny):
a) Wartości niematerialne i prawne,
b) Środki trwałe,
c) Środki trwałe w budowie,
d) Długoterminowe aktywa finansowe,
e) Należności długoterminowe,
f) Zapasy (w tym towary, materiały),
g) Należności krótkoterminowe, w tym salda rozliczeń (konta 222, 223, 224),
h) Środki pieniężne na rachunkach bankowych,
i) Środki pieniężne w drodze,
j) Rozliczenia międzyokresowe kosztów,
k) Fundusz jednostki,
l) Zobowiązania długoterminowe,
m) Zobowiązania krótkoterminowe,
n) Fundusze specjalne (ZFŚS),
o) Rezerwy na zobowiązania,
p) Rozliczenia międzyokresowe przychodów.
4. Rachunek zysków i strat – przeksięgowanie przychodów i kosztów, ustalenie wyniku finansowego i prezentacja danych w poszczególnych pozycjach sprawozdania.
5. Zestawienie zmian w funduszu – ustalenie funduszu jednostki, przeksięgowania dotyczące zrealizowanych dochodów i wydatków, środków na inwestycje, rozliczonych dotacji oraz szczegółowe omówienie innych tytułów zwiększeń i zmniejszeń funduszu jednostki.
6. Informacja dodatkowa – omówienie poszczególnych pozycji, wzory dodatkowych zestawień umożliwiających sporządzenie tego sprawozdania – zmiany w stanie środków trwałych, odpisy aktualizujące należności, rezerwy na zobowiązania, wydatki na świadczenia pracownicze i inne.
7. Bilans z wykonania budżetu – powiązanie z kontami, sprawozdawczością budżetową:
a) Środki pieniężne budżetu i pozostałe środki pieniężne,
b) Należności finansowe,
c) Pozostałe należności,
d) Zobowiązania finansowe,
e) Pozostałe zobowiązania,
f) Aktywa netto budżetu, w tym wynik wykonania budżetu, wynik na operacjach niekasowych, rezerwa na niewygasające wydatki.
g) Rozliczenia międzyokresowe.
8. Sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego (obejmujące dane jednostek i zakładów budżetowych) – dokonanie wyłączeń wzajemnych rozliczeń